info@yerelyonetimler.com.tr

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ - İZMİR 20 ELEKTRİKLİ OTOBÜSLE 3 MİLYONU AŞKIN YOLCU TAŞIDI...

Anasayfa > Haberler

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ - İZMİR 20 ELEKTRİKLİ OTOBÜSLE 3 MİLYONU AŞKIN YOLCU TAŞIDI...

14.10.2018

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplu ulaşım hizmetlerine devrim niteliğinde bir çözümle radikal bir karar alarak önemli bir adım attı. İzmir Belediyesi 20 elektrikli otobüsle 3 milyonu aşkın yolcu taşıdı.

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı Ağustos ayında ilk ihalede Kamu İhale Kurumu itiraz üzerine ihaleyi iptal ettiği için sonuç alınamamıştı. İkinci ihale de 9 Mart 2017 tarihinde yapıldı. Ancak bu sefer de katılan firmaların şartnameye uygun teklif sunamamaları ihalenin sonuçlanmamasını neden olmuştu. 3.kez çıkılan ihalede ise 5 firma Türkiye'nin ilk Elektrikli Otobüs filosu için adım attı. 20 araçlık ilk İhaleyi 8,8 milyon TL bedelle Ankara’da üretim yapan TCV Otomotiv A.Ş. kazandı. İzmir’in hedefi 3 yıl içinde bu filoyu toplamda 400 araca ulaştırmak. Yenilenen şarj süreleri ve teknolojiler doğrultusunda peyderpey bu alımların yapılması planlanıyor. İhaleyi kazanan TCV ise 2010 yılında kurulmuş Ankara Kazan’da üretim yapan CNG ve Elektrikli otobüs üreten bir firmadır. Üretimin tamamı yerlidir.

Tamamen çevreci olan, yüzde 100 elektrikli otobüs E-Karat’ın Türkiye’de toplu ulaşımda

yeni bir sayfa açacağını belirten üretici firma Bozankaya’nın Grup Genel Koordinatörü

Nilhan Enginkurt ise şunları söyledi:“Hem sessiz hem de çevreci otobüsleri İzmir’in hizmetine sunduğumuz için çok mutluyuz. Çağdaş toplu taşıma sisteminin öncülüğünü yapan güzel İzmir’e milli imkanlarla Türkiye’deürettiğimiz E-Karat otobüsümüzü sunmanın gururunu yaşıyoruz.

YEREL YÖNETİMLER DERGİSİ

SAYI : 146

YEREL YÖNETİMLER PROJELER

FOTOĞRAF GALERİSİ

VİDEO GALERİSİ