info@yerelyonetimler.com.tr

HATAY PAYAS BELEDİYESİ STEMLE GELECEĞİ KURGULUYOR

Anasayfa > Haberler

HATAY PAYAS BELEDİYESİ STEMLE GELECEĞİ KURGULUYOR

14.10.2018

Payas Belediyesi tarafından 21. Yüzyıl becerilerine sahip, düşünen, sorgulayan, araştıran ve üreten nesillerin yetiştirilmesi amacıyla PayasStem projesi hayata geçirildi. STEM sisteminin nitelikli eğitimde ilk seçenek olduğunu belirten Başkan Bekir Altan, ‘’Geleceğin bilim insanları Payas Stem Merkezinde yetişiyor’’ dedi.

STEM eğitimi çevreye ve sürdürülebilir kalkınmaya hizmet eden bilim ve teknolojileri geliştirmenin temeli olarak gösteriliyor. Öğrencilerin Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarındaki bilgilerini bir bütün halinde değerlendirmesine olanak tanıyan STEM eğitimi sayesinde teorik ile pratik arasında köprü kuruluyor. Avrupa Birliği’nin 2020 stratejileri arasında önemli bir yere sahip olan STEM eğitimi, gelişen ve değişen dünyayı anlayan, sorgulayan, üreten ve yeni buluşlara imza atan nesillerin yetiştirilmesine olanak tanıyor. Ülkemizdeki eğitim sistemi içerisinde de STEM’in güçlendirilmesine yönelik hedefler bulunuyor.

Eğitim alanındaki çalışmalarıyla örnek ve öncü olan Payas Belediyesi, STEM Merkezi ile öğrencilere birebir eğitim veren ilk ve tek belediye oldu. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında nitelikli eğitimin önemine dikkat çeken Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, ‘’2016 yılında başlattığımız çalışmalarla STEM eğitimi veren üniversiteler ve özel okullarda incelemelerde bulunduk. Üç aşamalı eleme sistemiyle STEM Merkezi’nde görev alacak eğitim kadrosunu oluşturduk. Akabinde de 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde PayasStem projesini hayata geçirdik. 300 bin lira tutarında araç ve gereç maliyetini belediye bütçemizden

YEREL YÖNETİMLER DERGİSİ

SAYI : 146

YEREL YÖNETİMLER PROJELER

FOTOĞRAF GALERİSİ

VİDEO GALERİSİ