info@yerelyonetimler.com.tr

AFŞİNDE BİR İLK!

Anasayfa > Haberler

AFŞİNDE BİR İLK!

01.11.2018

"İşitme Engelliler Okuma Yazma Kursu"

İşitme engelli kursiyerlerin derslerine katılan Başkan Güven, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de, işitme engelliler için açılan okuma yazma kursunun 2'incisinin Afşin'de açıldığını belirtti.

Daha öncede aynı proje kapsamında kamu ve kurumlarda çalışan memurlara işaret dili kursu verildiğini ifade eden Güven, "İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızla daha iyi iletişim kurmak adına kamu kuruluşları ve esnaf arkadaşlarımıza işaret dili kursu verdik ve başarıyla tamamladık. Artık işitme engelli kardeşlerimiz, devlet dairelerinde işlemlerini çok daha rahat yapabiliyor." dedi.

İşaret dili kursunun ardından önemli bir eksikliği fark ettiklerini söyleyen Başkan Güven, şöyle devam etti: "İşitme engelli vatandaşlarımızın arasında okuma yazma bilmeyen veya bilip de sertifikası olmayan vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımız, bankalarda işlemlerini yapamıyorlar, ehliyet alamıyor ve birçok resmi işlemelerini tek başlarına yapamıyorlardı. Bu eksikliği hissettik ve engelli kardeşlerimize yönelik okuma yazma kursu açtık. Türkiye'de, işitme engelliler için açılan okuma yazma kursu Afşin'de ikinci ve bunu gururla ifade ediyorum. Okuma yazma kursumuz Milli Eğitim Bakanlığımızın da dikkatini çekti. Projemiz ile alakalı bizlerden bilgi adlılar." İfadelerini kullandı.

Başkan Güven, okuma yazma kurslarında 30 kursiyerin bulunduğunu, kursa yoğun talep bulunduğundan dolayı ikinci bir kurs daha düzenlediklerini sözlerine ekledi. İşitme Engelliler Öğretmeni Recep Ceren ise, Afşin Belediyesinin desteğiyle açılan kursta okuma ve yazma öğrenen işitme engelli vatandaşların büyük bir engeli aşacağını belirtti. 12 haftalık eğitimin ardından okur-yazar sertifikası almaya hak kazanan kursiyerlerin kendilerini yazarak ifade edebileceğini söyleyen Ceran, şunları kaydetti: "Kursiyerlerimizin içinde, daha önce ehliyetsiz araba kullandığı için 4 bin lira para cezası alan, Kocaeli Belediyesi'nde işi hazır olan fakat okuryazar belgesi olmadığı için işe giremeyen arkadaşımız bulunmakta idi. Bunun gibi birçok örnek var. Bu tür olumsuzlukları aşmak adına atılan bu güzel adıma bizler de destek verdiğimiz için çok mutluyuz. Ben bu imkânları bizlere sağlayan Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven’e teşekkür ediyorum"  dedi.

1’nci Kademe kursların tamamlandığını ve mezunların verildiğini, önümüzdeki günlerde ise 2’nci kademe kursunun açılarak eğitimini tamamlayan engelli kursiyerler bu kez de ilkokul diplomalarına kavuşacakları bildirildi.

YEREL YÖNETİMLER DERGİSİ

SAYI : 146

YEREL YÖNETİMLER PROJELER

FOTOĞRAF GALERİSİ

VİDEO GALERİSİ