BAKAN ÖZHASEKİ’DEN TÜRKİYE İÇİN YEŞİL İKLİM FONU HAMLESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AB Çevre Bakanları toplantısı için bulunduğu Estonya’da Almanya Çevre ve İmar Bakanlığı İklim Değişikliği Politikaları, Avrupa Politikaları ve Uluslararası Politikalar Genel Müdürü ve İklim Değişikliği Müzakerecisi Karsten Sach ile bir araya geldi.

0
427

Bakan Özhaseki, Sach ile gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye’nin Yeşil İklim Fonu’ndan faydalanması konusunda Almanya’nın desteğini artırmasını istedi. Görüşmede, ABD’nin Paris Anlaşmasından çekilmesi de gündeme gelirken, Sach, ABD’nin bu hamlesinden sonra G20 üyesi diğer 19 ülkenin bir arada hareket etmesinin sağlanması konusunda Türkiye’nin gösterdiği çaba için Bakan Özhaseki’ye teşekkür etti. Sach, Türkiye’nin pozisyonuyla ilgili Almanya’nın desteğini artıracağı taahhüdünde de bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Yeşil İklim Fonu ile ilgili verilen vaatlerin yerine getirilmemesi halinde Türkiye’nin Paris Antlaşması’ndan çekilebileceğinin sinyallerini vermişti: “Müzakerelerin yapıldığı dönemde imzayı attık fakat dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande’ın bize vermiş olduğu bir söz vardı: Gelişmekte olan ülkeler sınıfında olduğumuz için oradaki mali yaptırımların karşılanacağı taahhüdünde bulundular. Bizler de dedik ki ‘Eğer bu gerçekleştirilirse parlamentodan geçer, aksi takdirde bu, parlamentodan geçmez’. Nitekim şu anda henüz parlamentodan geçmemiştir. Dolayısıyla Amerika’nın attığı bu adımdan sonra bizim de durduğumuz konum şu anda parlamentodan geçmemesi istikametindedir. Bunu da özellikle ifade etmek isterim.”
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hamburg’da gerçekleşen G20 Zirvesi’nde liderlerin, ABD hariç, iklim değişikliğiyle ilgili düğümü aşarak sonuç bildirgesinde uzlaştıklarını açıklamıştı.

CEVAP VER