Değişim ve Gelişimde Süreklilik

0
271

El birliği, güç birliği, söz birliği dahası gönül birliğiyle Mamak’ı, eğitim, bilişim-teknoloji alanında, sosyo-ekonomik ve kültürel alanda layık olduğu düzeye taşımak, kültür ve sanatın tüm güzellikleriyle buluşturmak, spor tesisleriyle, rekreasyon alanlarıyla cazibe merkezi haline getirmek, sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde vatandaşlarımızın her daim yanında olmak için mücadele edeceğiz.
Mamak büyük düşündü ve bizi bağrına bastı. Beklentilerin farkında olarak, Mamakı her alanda zirveye taşıyacağımızın ve tüm Mamaklıların belediye başkanı olacağımın sözünü burada bir kez daha veriyorum.” Bunlar geçmişte çöplük olarak anılırken, bugün başkentte her yönüyle tercih edilen bir yaşam merkezi olan Mamakın Belediye Başkanı Mesut Akgülün sözleri. Başkan Akgül, Mamak Belediyesinin belediyecilikte örnek teşkil eden birkaç projesini dergimiz için değerlendirdi.
Bilgiyle donatalım, sevgiyle büyütelim.
“Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Yabancı dilden Türkçeye, matematikten bilgisayara 56 uzman öğretmenimizle öğrencilerin eğitimine destek oluyoruz. Bilgi evlerinde eğitim gören öğrencilerimizin okullarında başarı oranının artması bizi daha da gayrete getiriyor.”
Mamak Bilgi Evleri Projesi Mamaklının beğenisini toplarken sosyal belediyecilik adına örnek bir çalışmaya imza atmış, Mamak Belediyesi.
“Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın kaliteli bilgi ve becerilerle donanmış bir şekilde yetişmeleri amacıyla Bilgi Evlerini hizmete sunduk.
Kendi evinde ders çalışma imkânı bulamayan ve internete ulaşamayan çocuklarımıza Bilgi Evlerinde huzurlu, samimi, sıcak ve güvenli bir ortamda eğitim olanağı sağlamayı amaçlıyoruz. Profesyonel eğitimciler gözetiminde yavrularımızın geleceğini en iyi şekilde biçimlendirmek üzere çalışıyoruz.
Mamaklı anne babalardan isteğim, çocuklarını Bilgi Evlerine gözleri hiç arkada kalmadan, tam bir iç huzuru ile göndermeleri. Çünkü onların çocukları aynı zamanda bizim de çocuklarımız…
Bilgi Evleri ile mutlu ve huzurlu yarınlarda hemşerilerimizin güvenine layık olmayı diliyoruz. ‘Bilgiyle donatalım, sevgiyle büyütelim sloganını ilçemizin her tarafına yayacağız” sözleriyle ifade ediyor Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, bu çalışmadan ötürü duyduğu memnuniyeti ve heyecanını. Sayıları 10a ulaşan bilgi evleri aracılığıyla yaklaşık 6 bin öğrenci yaz aylarını da eğitim-öğretimle dolu dolu geçiriyor. Türközü, Kayaş, Başak, Kıbrısköyü, Demirlibahçe, Saimekadın, Abidinpaşa, Bayındır, Peyamisefa ve Lalahan mahallelerinde hizmet veren 10 bilgi evinde Pazar günleri hariç her gün 09:00-16:30 saatleri arasında hizmet veren bilgi evlerinden 2. sınıf ve 8. sınıf aralığındaki ilköğretim öğrencileri yararlanıyor. Bilgi evlerinde öğrenciler etüt ve branş öğretmenleri eşliğinde bilgiye kolay ulaşıp, huzurlu bir ortamda derslerine çalışabiliyor. Öğrenciler geniş bir kütüphane ve bilgisayar salonundan yararlanabiliyor. Okul mantığı çerçevesinde oluşturulan sınıflarda ücretsiz olarak matematik, ingilizce ve bilgisayar kursları veriliyor. Bilgi evleri okulların tatile girmesiyle birlikte yaz okulu olarak hizmete açılıyor. Tatilin eğlenceli ve eğitici bir şekilde geçirilmesini sağlamak amacıyla açılan yaz okulunda öğrenciler, satranç, resim, drama, müzik ve bilgisayar kurslarından da yararlanabiliyor.
Mamak Dayanışma Merkezi
9. Bilgi Evi açılışında Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Başkan Akgül ve protokol üyeleri Mamak Dayanışma Merkezinin de açılışını yaptılar. İlçedeki kadınların toplumsal gelişimlerine katkıda bulunmak, sosyal ve ekonomik hayatın içinde olmalarını sağlamak amacıyla kurulan Mamak Dayanışma Merkezinin açılışı, Mamak Kültür Merkezinde gerçekleşti. Başkan Akgül, MDMde yola küçük bir adımla başladıklarını belirterek, şu ana kadar ciddi bir yol kat ettiklerini ancak bunun daha temel olduğunu kaydetti. Gıda bankacılığı aracılığıyla Mamakta kadınlara ve gençlere yönelik çok sayıda projeye imza atacaklarını söyleyen Akgül, “Bu taşın altına hep beraber elimizi koyalım. Bizler bu projede lokomotif olacağız. Bunu geliştirecek olan sizlersiniz. Paylaştıkça çok daha güzel hizmetlerin ortaya çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.
İşsizliğin Nedeni Mesleksizlik
Mamaklı kadınların el emeği, göz nuru ürünlerini inceleyen Bakan Kavaf da dayanışmanın kültürümüzde çok önemli bir yerinin olduğunu kaydetti. Kendi hayat standardımız için çalışırken, çevremizdekiler için de aynı şeyi yapmamız gerektiğini belirten Kavaf şunları söyledi: “Başkan Akgül bunu Mamak için, biz Türkiye için yapıyoruz. Yerel yönetimlerin amacı her alanda insan hayatının kalitesini yükseltmek. İşsizliğin en büyük nedeni mesleksizlik. İnsanları istihdam sürecine dahil edecek bu tür çalışmaları önemsiyoruz. Öte yandan nüfusumuzun % 52si kadın. Kadınları üretime dahil etmeden kalkınmadan söz edemeyiz. Belediyeler bu anlamda bir kılavuz görevi üstleniyorlar. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor, bu tür projelerin devamını diliyorum.”
EVDE SAĞLIK HİZMETİ PROJESİ
Mamak Belediyesi, uzman bir sağlık ekibiyle ev ev dolaşarak sağlık hizmetini Mamaklının ayağına götürüyor. Bu yılki proje hedefi ise 6 bin aileye daha ulaşmak.
Sağlık alanında Türkiyeye model olan ve ilk kez Mamak Belediyesi tarafından uygulanan Evde Bakım ve Sağlık Hizmeti projesi, Prof. Dr. Ahmet Görgül, Prof. Dr. Fikret İleri, Prof. Dr. İlhan Yetkin, Doç. Dr. Göksal Keskin, Doç. Dr. Mehmet Cindoruk, Genel Cerrah Bekir Küçükkayıkçı tarafından yürütülüyor. Proje kapsamında, ev ev dolaşılarak troid, hepatit, prostat taraması ve ultrason muayenesi yapılıyor. Ekipte uzman doktor, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, diş hekimi, fizyoterapist ve diyetisyen de hazır bulunuyor. 3 senedir uygulanan proje kapsamında 2010 yılı itibariyle ziyaret edilen ev sayısı 2000e ulaşmış. Proje kapsamında 2350 kişinin de evde bakım ve muayeneleri yapıldı. Evde bakımın en önemli özelliği bir defaya mahsus olmayıp, sürekli uygulanabilir olması. Mamaklılara ihtiyacı olan sağlık hizmeti ev ortamında sunuluyor. Hastalar belirli aralıklarla ziyaret edilerek, bakım ve tedavileri düzenli olarak yapılıyor. Mamak Belediyesinin bu yıl ki hedefi sosyal güvencesi olsun ya da olmasın 6 bin aileye daha, bu sağlık hizmetini götürmek. Ekip, haftanın 6 günü sağlık ihtiyacı olanlara hizmet verecek. Şeker, tansiyon, kalp, felç gibi kronik hastalığı olanlar ile yalnız yaşayanlar, engelliler, yatalak olanlara öncelik verilecek. Hizmetten yararlanmak isteyenlerin yapacağı tek şey var; 444 0 149 Alo Mamak hattını aramak. Ya da Mamak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne şahsen başvurabilecekleri gibi 550 70 68-550 70 36-550 70 31-550 70 57 numaralı telefonları arayabilecek. Ayrıca, hastalar www.mamak.bel.tr üzerinden kayıt yaptırabilecek.
Başkan Akgül, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bölgemizde yaşayan insanlara bakmak zorundayız. İnsan olarak da bu bizim görevimiz. Yerel yönetici olarak da bu bizim görevimiz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışını şiar edindik. İnsan odaklı hizmet üretiyoruz. Önceliğimiz insan. Bir insanın hayatındaki en önemli hazinesi sağlığı. Bu denklem üzerinden hareketle hasta veya bakıma ihtiyaç duyan ya da hastaneye gidemeyecek durumda olan vatandaşlarımıza yaşadıkları ortamda profesyonel ve deneyimli sağlık personelimizle bu hizmeti veriyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışımız çerçevesinde geçtiğimiz sene 10 bin 700 kişiyi sağlık taramasından geçirdik. Bu hastalardan sürekli bakıma ihtiyaç duyan yaklaşık bin kişi tespit ettik. Kronik rahatsızlığı bulunan bu kişiler bu yıl da düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirilecek.”
42 BİN KONUTLUK DEV DÖNÜŞÜM PROJESİ
Mamak Belediyesi sosyal projelerinin yanı sıra fiziki projeleriyle de Mamakı daha cazip bir yaşam merkezine dönüştürmeye devam ediyor. Bu çalışmalarının başında Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi geliyor.
Mamak Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile yürütülen dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesinin yapımına devam ediliyor. 42 bin konut ve 500 işyerinin yapılacağı proje, Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı kararla yeni bir ivme kazandı. Büyükşehir Belediye Meclisi, proje içerisinde yer alan ancak tapu ve tapu tahsisi olmayan kişilere verilmek üzere Kusunlarda 1.400 sosyal konutun yapımıyla ilgili TOKİ ile protokol imzaladı. Proje içerisinde yer alan ancak tapu veya tapu tahsisi olmayan kişilere, mevcut gecekondularına verilecek olan enkaz bedelleri peşinat kabul edilerek, 1.400 konut taksitlendirmeler halinde verilecek. Proje içerisinde bu statüde olan yaklaşık 4 bin kişi mevcut. İlk etapta 1.400 konut oluşturulacak, geriye kalan 2.600 kişi için de ayrıca 2 etap daha oluşturulacak. Dostlar, Araplar, Boğaziçi, Derbent, Dutluk, Kayaş, Köstence, Şahapgürler, Şirintepe, Tepecik, Üreğil, Yeşilbayır, Gökçeyurt ve Ortaköy mahallelerini içerisine alan proje çerçevesinde 260 konut bitirilme aşamasında. 260 konut ihale edilirken, 1.250 konut da ihale sürecine çıkartıldı. Proje kapsamında şimdiye kadar 3.984 kişiyle anlaşma sağlandı. 1.502 gecekondu yıkıldı. Proje tamamlandığında Mamak, spor kompleksleri, ticaret merkezleri, kütüphanesi, çocuk ve yetişkinler parkı, yeşil alanları, rekreasyon alanları, üniversite ve eğitim kampüsleri ile cazibe merkezi haline gelecek. Ayrıca proje alanında tam teşekküllü bir devlet hastanesinin kurulması için de Sağlık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrıldı.
Yatık Musluk Kentsel Dönüşüm Projesi
2.000 konuttan oluşan ve TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilen proje, 3 etaptan oluşuyor. 22 hektar alanda yürütülen proje üzerinde yaklaşık 1000 adet gecekondu bulunuyor.
1. ve 2. etapta yaklaşık 450 gecekondu yıkılırken, 596 konut bitirilip, hak sahiplerine dağıtıldı. 2. etap kapsamında 424 konut, 1 cami ve parkın ihalesi yapılarak, inşaata başlandı. 3. etap için çalışmalar devam ediyor.
Durali Alıç Kentsel Dönüşüm Projesi
4 bin 500 konuttan oluşan Duralı Alıç Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 2 bin 200 konut ve 1 iş merkezi inşaatı tamamlandı. Diğer konutlar inşaat aşamasında…
Ege Kentsel Dönüşüm Projesi
7 bin 200 konuttan oluşan ve 97 hektarlık alanda gerçekleştirilen proje içerisinde, 690 konut ve 53 iş yerinin yapımı tamamlandı. İnşaatlar devam ediyor.
Hüseyin Gazi Kentsel Dönüşüm Projesi
1800 konuttan oluşan ve 16.5 hektar alan üzerinde gerçekleştirilen proje içerisinde, 205 konut ve 18 iş yerinin yapımı tamamlandı
Gülseren-Anayurt Kentsel Dönüşüm Projesi
5000 modern konuttan oluşan ve 40 hektarlık alan üzerinde yapımı planlanan proje kapsamında yaklaşık 1000 gecekondunun yıkımı gerçekleştirilecek
Altıağaç Kentsel Dönüşüm Projesi
5000 modern konuttan oluşan ve 40 hektarlık alan üzerinde yapımı planlanan proje çerçevesinde, yaklaşık 1000 gecekondunun yıkımı gerçekleştirilecek
Şafaktepe Konut Ve İş Merkezi
96 konuttan oluşan ve 30 bin 150 metrekare kapalı alanda yapımı gerçekleştirilen iş merkezinin içerisinde, mağazalar, hipermarket, düğün salonu ve kreş yer alacak.

CEVAP VER